Gitara basowa – od czego zacząć?

poniedziałek, 13 października 2014, 10:55 | Category : ciekawe książki, nowości
Tags : , ,

gitara basowa szybki start bassattiGitara basowa – odkąd prowadzimy sklep GitaraiBas.pl otrzymujemy pytania od początkujących basistów, osób zainteresowanych grą na tym instrumencie: od czego zacząć? Poprosiliśmy Bartka Żołędziejewskiego – basistę, który zna się na rzeczy, bo sam gra od lat i uczy gry na basie innych – o wskazanie wydawnictwa, w które warto zainwestować na dobry początek.
Wybór Bartka padł na nowy na polskim rynku podręcznik „Gitara basowa – szybki start” wydawnictwa Vesper. Autorem pozycji jest Phelippe Bassatti, który nie tylko uczy gry na gitarze basowej, ale przede wszystkim uczy gry na tym instrumencie w zespole.

Poniżej opinia Bartka Żołędziejewskiego o tym podręczniku:
Bardzo ciekawa pozycja edukacyjna, która stosunkowo niedawno ukazała się na naszym rynku muzycznym. Podręcznik zawiera sześć rozdziałów. Każdy z nich stopniowo odkrywa przed nami tajniki gry na gitarze basowej:
1. Rozdział dotyczy wydobywania dźwięków palcami: palcowanie naprzemienne, pierwsza skala – pentatonika, podział triolowy, pierwszy utwór – blues.
2. Rozdział to: hamer on, pull off, legato grane po skali, utwór z wykorzystaniem skali legato.
3. Rozdział omawia skale jońską i eolską, harmonizację, linia basu opartą na prymach, dźwięki na gryfie oraz grę z podkładami.
4. Rozdział porusza temat „martwych nut”, slade/glissando, flażoletów, łączenia technik.
5. Rozdział to omówienie interwałów, budowy akordu, arpeggio, linii basu opartej na arpeggio danego akordu, linii basu zbudowanej na dźwiękach skali.
6. Rozdział wprowadza pojęcie klang/slap

W całym podręczniku mamy ogółem 58 różnych ćwiczeń. Część z nich możemy znaleźć na dołączonej do książki płycie DVD.
Autor niniejszego kompendium wiedzy młodego basisty, jak sam mówi, nie ma na celu tylko nauczyć gry na tym instrumencie, ale wykształcić basistę, „który od razu może dołączyć do zespołu i grać w nim w sposób świadomy”.

Jakie są plusy i minusy książki?
Plusy:

1. Zapis (notacja muzyczna) w tym podręczniku występuje zarówno w postaci klasycznego zapisu nutowego jak i tabulatur wraz z wszelkimi objaśnieniami.
2. Klarowne objaśnienie wszelkich, zwłaszcza nowych pojęć muzycznych.
3. Używanie i objaśnianie muzycznej terminologii anglojęzycznej znacznie ułatwi nam w przyszłości korzystanie np. z amerykańskich podręczników.
4. Cena – sprawa ekonomiczno-marketingowa, która ma niestety największy wpływ na wybór wszelkich podręczników. W przypadku tej książki jak najbardziej zachęcająca – 26 złotych!
Minusy
Mimo bardzo zachęcającego wszystkich samouków podtytułu, nie obejdzie się bez chociażby minimalnej wiedzy ogólnomuzycznej.
Kolejność rozdziałów – dźwięki na gryfie – taki aspekt z natury rzeczy powinien się znajdować na początku podręcznika.

Jeśli chcecie przekonać się o przydatności podręcznika zapraszamy na GitaraiBas.pl >>> Gitara basowa – szybki start

Comments are closed.