Jak dbać o gitarę?

wtorek, 14 październik 2014, 13:44 | Category : porady muzyka, sprzęt
Tags :

Temat jest cały czas aktualny, wart przypominania i odświeżania. Prowadząc sklep gitarowy oferujący także usługi lutnicze czy spotykając się  z uczniami w naszej szkole gitarowej obserwujemy, że wiele osób nie wie, lub też nie czuje potrzeby dbania o swój instrument. Może wydaje się to być zbyt czasochłonne albo po prostu niewielu wie, że dbając o sprzęt wydłużamy jego życie?

Tak czy inaczej dziś przypominamy kilka podstawowych i wcale nie czasochłonnych zasad dbania o gitarę.

1. Przechowywanie gitary

Twoja gitara jest wykonana z drewna lub sklejki i nie lubi zarówno zbyt suchego jak i zbyt wilgotnego powietrza. Wilgotność powinna wynosić w okolicach 50%-60%.  Dlaczego? Przy innej wilgotności drewno traci swoje właściwości, a zbyt wyschnięte lub zbyt wilgotne pudło rezonansowe może łatwiej pękać, co niekorzystnie wpływa na brzmienie gitary.

A co w rzeczywistości oznacza 50-60% wilgotności? Twoja gitara męczy się bardzo stojąc blisko kaloryfera rozkręconego na „piątkę” czy też stojąc w wilgotnym przedsionku, wiatrołapie albo w piwnicy. Rozejrzyj się po swoim pokoju, domu i wymyśl optymalne miejsce. W umieszczeniu gitary w dobrym dla niej i bezpiecznym dla domowników miejscu mogą pomóc ci wieszaki lub statywy:

najpopularniejszy wieszak do gitary firmy stim Poziomy wieszak do gitarystatyw gitarowy stim

Gitara powieszona we właściwym miejscu może stanowić doskonały wystrój pomieszczenia i jednocześnie być pod ręką.

2. Wymiana strun

Struny w każdym instrumencie zużywają się – jak szybko? To zależy od intensywności grania i jakości strun. Jeśli grasz na gitarze codziennie wymiana strun co trzy miesiące nie powinna dziwić. Stare struny dają zniekształcony dźwięk, szybko się rozstrajają i pękają. Nie warto również wymieniać pojedynczych strun.

struny ProArt gitara klasyczna struny D'Addario do gitary klasycznej struny Savarez do gitary klasycznej

Do szybkiej wymiany przyda Ci się na pewno korbka.

korbka do wymiany strun

3. Transport gitary

Jeżeli grasz na gitarze wyłącznie w domu – pokrowiec czy futerał jest oczywiście zbędny. Natomiast jeśli wiesz, że gitara będzie razem z Tobą wędrować, to warto wybrać dla niej odpowiedni pokrowiec. I naprawdę nie warto na tym oszczędzać – inwestycja w dobrze wykonany pokrowiec to nie tylko łatwość transportu, ale również ochrona przed uderzeniami, obtłuczeniami, deszczem czy mrozem. Nie wiem czy wiecie, ale zmarznięte drewno (a gitara jest z niego wykonana) potrafi pęknąć podczas drgań, gdy zbyt szybko po przebywaniu na mrozie zaczniemy grać na gitarze w ciepłym pomieszczeniu. Nasze propozycje i rekomendacje odnośnie pokrowca miękkiego i sztywnego:

pokrowiec Canto  pokrowiec Cantopokrowiec sztywny Canto

4. Czyszczenie i konserwacja gitary

Pierwsza i najważniejsza zasada: myj ręce przed grą na instrumencie.

A do czyszczenia i konserwacji używaj tylko specjalnych kosmetyków gitarowych jak choćby takie:

płyn do szyczenia i koncerwacji gitary szmatka do czyszczeniapreparat do czyszczenia podstrunnicy

Dbanie o instrument nie zajmuje wiele czasu i nie jest kosztowne, a może znacznie wydłużyć żywotność sprzętu.
Wszystkie produkty i więcej jeszcze znajdziesz w naszym Niezbędniku gitarzysty >>>

Comments are closed.