Jak dbać o gitarę?
Temat jest cały czas aktualny, wart przypominania i odświeżania. Prowadząc sklep gitarowy oferujący także usługi lutnicze czy spotykając się z uczniami w naszej szkole gitarowej obserwujemy, że wiele osób nie wie, lub też nie czuje potrzeby dbania o swój instrument. Może wydaje się to być zbyt czasochłonne albo po prostu niewielu wie, że dbając o sprzęt wydłużamy jego życie?
Tak czy inaczej dziś przypominamy kilka podstawowych i wcale nie czasochłonnych zasad dbania o gitarę.
1. Przechowywanie gitary
Twoja gitara jest wykonana z drewna lub sklejki i nie lubi zarówno zbyt suchego jak i zbyt wilgotnego powietrza. Wilgotność powinna wynosić w okolicach 50%-60%. Dlaczego? Przy innej wilgotności drewno traci swoje właściwości, a zbyt wyschnięte lub zbyt wilgotne pudło rezonansowe może łatwiej pękać, co niekorzystnie wpływa na brzmienie gitary.
A co w rzeczywistości oznacza 50-60% wilgotności? Twoja gitara męczy się bardzo stojąc blisko kaloryfera rozkręconego na „piątkę” czy też stojąc w wilgotnym przedsionku, wiatrołapie albo w piwnicy. Rozejrzyj się po swoim pokoju, domu i wymyśl optymalne miejsce. W umieszczeniu gitary w dobrym dla niej i bezpiecznym dla domowników miejscu mogą pomóc ci wieszaki lub statywy:
Gitara powieszona we właściwym miejscu może stanowić doskonały wystrój pomieszczenia i jednocześnie być pod ręką.
2. Wymiana strun
Struny w każdym instrumencie zużywają się – jak szybko? To zależy od intensywności grania i jakości strun. Jeśli grasz na gitarze codziennie wymiana strun co trzy miesiące nie powinna dziwić. Stare struny dają zniekształcony dźwięk, szybko się rozstrajają i pękają. Nie warto również wymieniać pojedynczych strun.
Do szybkiej wymiany przyda Ci się na pewno korbka.
3. Transport gitary
Jeżeli grasz na gitarze wyłącznie w domu – pokrowiec czy futerał jest oczywiście zbędny. Natomiast jeśli wiesz, że gitara będzie razem z Tobą wędrować, to warto wybrać dla niej odpowiedni pokrowiec. I naprawdę nie warto na tym oszczędzać – inwestycja w dobrze wykonany pokrowiec to nie tylko łatwość transportu, ale również ochrona przed uderzeniami, obtłuczeniami, deszczem czy mrozem. Nie wiem czy wiecie, ale zmarznięte drewno (a gitara jest z niego wykonana) potrafi pęknąć podczas drgań, gdy zbyt szybko po przebywaniu na mrozie zaczniemy grać na gitarze w ciepłym pomieszczeniu. Nasze propozycje i rekomendacje odnośnie pokrowca miękkiego i sztywnego:
4. Czyszczenie i konserwacja gitary
Pierwsza i najważniejsza zasada: myj ręce przed grą na instrumencie.
A do czyszczenia i konserwacji używaj tylko specjalnych kosmetyków gitarowych jak choćby takie:
Dbanie o instrument nie zajmuje wiele czasu i nie jest kosztowne, a może znacznie wydłużyć żywotność sprzętu.
Wszystkie produkty i więcej jeszcze znajdziesz w naszym Niezbędniku gitarzysty >>>